מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

הצדדים הרעים של השקעה בארגונים עם השפעה חברתית

01/03/2012 19:34:00
 
קווין סטאר, מנהל קרן מולאגו, כותב בגיליון מס' 14 של כתב העת Stanford Social Innovation Review) SSIR) על הצדדים הרעים של השקעה בארגונים עם השפעה חברתית. למעשה, הוא משווה בין השקעה פילנתרופית מסורתית ובין השקעה מכוונת תוצאות (Social Impact) ומוצא שבשתיהן יש תועלת, אבל במצבים מסוימים עלול גם להיגרם נזק.
 
בין השורות, סטאר עושה סדר בג'ונגל המונחים, ומציג את הגדרת קרן מולאגו להשקעה מכוונת תוצאות: זוהי פעולה שבה משקיעים כסף – אם בהלוואה ואם כהון סיכון – בארגונים ממוקדי תוצאות (Impact focused organizations) ומצפים להחזר נמוך מהמקובל בשוק. לטענתו, משקיע שמצפה להשקעה עם החזר גבוה - השקעתו אינה נחשבת, כיוון שלכך כבר ידאג השוק החופשי.
 
זה נשמע קל על הנייר, אבל עצם זיהוי התוצאות וההשפעה מעורפל ואין בהירות סביב האופן בו הן מתגלות.
 
הקושי מתחיל, לדברי סטאר, כשעל הארגונים מופעל לחץ להשיג תוצאות והשפעה חברתית. לשם כך הם נוטלים הלוואות מעל ליכולת ההחזר שלהם. מעז יצא מלוח. כדי למנוע נזק אפשרי, סטאר מציע למשקיעים להיות מציאותיים ולא לצפות להחזר גבוה. בעזרת דוגמאות הוא מבהיר את טיעוניו. הנה הם בקצרה:
 
1. מעט מאד פתרונות מוצלחים לסוגיות חברתיות בוערות, בעיקר לבעיות של עניים, ישיאו רווח, בוודאי לא בטווח קצר.
 
2. כדי להתגבר על כשל שוק יש צורך בסבסוד המענה המוצע.
 
3. במיזם חברתי אין לראות בהכנסות רווח.
 
 
בעולם האמיתי, מציין סטאר, אין רווח מיידי בתמורה לפתרון בעיות חברתיות. אם אתה משקיע בעל עניין ומצאת מישהו בעל פתרון מוצלח, תן לו כסף. רק אל תצפה להחזר. לפחות לא כספי.
 
 
הצדדים הרעים של השקעה בארגונים עם השפעה חברתית
קווין סטאר, מנהל קרן מולאגרו, משווה בין השקעה פילנתרופית מסורתית ובין השקעה מכוונת תוצאות ומוצא שבשתיהן עלול גם להיגרם נזק.

חדש באתר

יסודות בהערכה משותפת - מדריך מעודכן

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

שילוב יכולת הערכתית בפרקטיקה הארגונית

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

מדגם השקעות חברתיות של קרן כהנוף בישראל

במשך כל שנות פעילותה בישראל תרמה קרן כהנוף כאמור יותר מ 110- מיליון דולר. מסמך זה יתאר רק מדגם מייצג
מפעילויותיה. להמשך המאמר
לרשימה המלאה

נא להשאיר פרטים