מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

חדשנות עם השפעה: משולחנו של ביל גייטס

16/11/2011 12:33:00
 ביל גייטס הוזמן לדבר בפני מנהיגי מדינות ה-20G בוועידתם בקאן החודש.
 
גייטס הציג בפני הנועדים את דוח הקרן הפילנתרופית שלו, שכותרתו "חדשנות עם השפעה – דרכים למימון פיתוח במאה ה-21".
הדוח עוסק בעיקר בתובנות שהסיקו אנשי קרן ביל ומלינדה גייטס לאחר מעקב אחר תוצאות פרויקטים שהקרן מממנת ברחבי העולם. המסקנות נשענות גם על נתוני ארגונים בין לאומיים, כגון האום וארגוני הבריאות והמזון העולמיים.
 
עיקר פעולתה של הקרן בפתרון בעיות חינוך, בטחון תזונתי ובריאות במדינות מתפתחות. אלה פרויקטים שהיקפם גדול בכל היבט הרבה ממה שאנחנו מכירים. גם קרן גייטס מחויבת למדידת תוצאות והיא משקיעה בכך הרבה.
  
שילוב המילה אימפקט בכותרת הדוח אינה מעידה דווקא על דיון בסוגיות שמעניינות אותנו, כגון השקעה אפקטיבית ומדידת הצלחות, אבל הדוח נוגע בהן מעט.
 
כך למשל, בעמוד 10, גייטס מאיץ במדינות להגדיל את השפעתן על ידי כך שישקיעו בבניית יכולת להערכת הוצאותיהן לפיתוח. כדוגמה הוא מציג את ניסיונה החדשני של מקסיקו, שייסדה "מועצה לאומית להערכת תכניות לפיתוח חברתי" (Coneval). קונבאל מפרסמת דוח שנתי ובו תוצאות הפעילות הנתמכת, כפי שנמדדו ובהשוואה ליעדים שהוצבו מראש. גופים בעלי ייעוד דומה, מספר לנו גייטס, הולכים ומוקמים בארגנטינה ובהודו. גייטס דוחק במדינות המפותחות להוביל מאמצים לפיתוח מנגנונים – בשיתוף גורמים פרטיים - לניתוח כדאיות ההשקעה החברתית, ובכלל זה מימון מחקרים שיוכיחו אפקטיביות של דרכים להתמודדות עם סוגיות חברתיות.
 
 גייטס – נאה דורש נאה מקיים – פונה גם לפילנתרופים ולבעלי הון ומציין את תפקידם החיוני בקידום מאמצים אלה. לאלה שמהססים להפנות את משאביהם למימון פתרונות חברתיים מחשש שהשקעתם (“impact investments”) לא תניב החזר כדאי, הוא מדגיש שישנן עדויות מוכחות על הצלחתם של פרויקטים בתחום החינוך והבריאות להחזיר את ההשקעה ואף לייצר ערך חברתי מוסף (עמ' 11 בדו"ח).
 
אגב, אחת ההמלצות של גייטס היא לפתח מערכת תרומות המבוססת על קשרים הדוקים עם ילידי המדינות היושבים בתפוצות, וכדוגמה הוא מציג את ניסיונה של ישראל (עמ' 12 בדו"ח).
  
אחרי הכל ולמרות כל תמרורי האזהרה והסימנים המעידים על אסון קרב, ביל גייטס אופטימי. אם הוא אופטימי, גם אנחנו מרשים לעצמנו להיות כאלה.
 
חדשנות עם השפעה: משולחנו של ביל גייטס
חדשנות עם השפעה: משולחנו של ביל גייטס

חדש באתר

יסודות בהערכה משותפת - מדריך מעודכן

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

שילוב יכולת הערכתית בפרקטיקה הארגונית

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

מדגם השקעות חברתיות של קרן כהנוף בישראל

במשך כל שנות פעילותה בישראל תרמה קרן כהנוף כאמור יותר מ 110- מיליון דולר. מסמך זה יתאר רק מדגם מייצג
מפעילויותיה. להמשך המאמר
לרשימה המלאה

נא להשאיר פרטים