מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

מדידת השפעה חברתית: מעלים את הרף?

20/08/2013 12:55:00
 
ארגונים חברתיים פועלים במערכות מורכבות, ולעולם אין לדעת איזו השפעה תהיה להחלטות האסטרטגיות שמתקבלות בהם. פתרון מסוים עשוי להצליח, בעוד בתרחיש אחר ייתכן אף נזק. אם מזלם שפר עליהם, ייתכן שכעבור שנים יזכו הארגונים לראות את תוצאות פעולותיהם, ואולי גם ידעו לזהות את הזיקה שבין פעולה לתוצאה. באותם מקרים נדירים יוכלו הארגונים להפיק לקחים ולעצב מחדש את האסטרטגיה שלהם בהתאם.
 
 במאמר קצר שפורסם לאחרונה בכתב העת Stanford Social Inovation Review מבקש טריס לאמלי מיודענו להעלות את הרף של מדידת השפעה חברתית.
 
 עבור הפסימיסטים שבינינו, לטריס יש בשורה: בעשור שחלף, כך הוא מסיק מהנתונים שבידיו, חלה קפיצה משמעותית בהבנה, בהכרה ובנכונות השחקנים השונים בשדה להתנסות במדידת השפעה חברתית, לגלות כלים ושיטות וליישמם הלכה למעשה. יותר ויותר ארגונים מתחייבים למדידת השפעתם על מוטביהם. למעשה, מציין לאמלי, 75% מהארגונים מודדים רכיב כלשהו בפעולתם.
לכאורה תמה עבודתנו וניתן לקפל את מאמצי השכנוע וההסברה. אבל לאמלי אינו שוגה באשליות. הוא מבין שהמכשול בעת הנוכחית טמון במוטיבציה. מה שמניע רבים מהארגונים למדוד אינו פנימי, אלא חיצוני. לא רצון לדעת וללמוד, אלא לרצות את בעלי הכסף; לא מתוך רצון להשתפר, אלא בגלל לחץ לדווח.
  
עם זאת לאמלי מסרב לאבד תקווה. הוא חולק על דעה שפורסמה בגיליון קודם, לפיה יש לעודד את הארגונים לתת שירות ואילו את המדידה להשאיר למומחים. לאמלי מבין שהערכה ומדידה הן חלק מובנה מעבודת הארגון, רכיב אחד מתוך כלל הפעולות המרכיבות אותו וכלי ניהולי מובהק. רק אם המדידה תהיה חלק בלתי נפרד מהתכנון, מהביצוע ומהפקת הלקחים יהיה לה ערך. רק מחויבות אמיתית למדידה, מתוך שכנוע פנימי בחשיבותה ובתרומתה למתן שירות טוב יותר, תתרום לשיפור בחייהם של המוטבים.
  
לאמלי מפנה את הקוראים למיזם לו הוא שותף, אשר חוגג בימים אלה את יום הולדתו הראשון: Inspiring Impact. מאחורי המיזם עומדים גופים מנוסים ובולטים בזירת האלכ"רים בבריטניה. מטרתם להפוך עקרונות של מדידת השפעה חברתית לנוהג נפוץ ומקובל בבריטניה עד 2022. בשנתו הראשונה הפיק המיזם מספר מדריכים ואמנות שעשויים לקדם את יעדיו, כמו גם מסמכי יסוד ובהם קודים ופרקטיקות מומלצות (כולנו מוזמנים להתרשם מהם, למשל כאן וכאן). אנשי המיזם מקווים שיצליחו להשפיע על ארגונים רבים ככל האפשר לאמץ את הפרקטיקות המוצעות. ברור להם שקל זה לא יהיה. הם מציעים להתמקד בפרקטיקה (האם הארגון מועיל יותר השנה מאשר בשנה החולפת?) ולא בתיאוריה (האם ניתן לייחס את השינוי החברתי שהתחולל לפעולתו של ארגון מסוים?).
  
לקריאת המאמר המלא לחצו כאן 
  
קריאה מהנה,
גיא ראביד.
מדידת השפעה חברתית: מעלים את הרף?
גיא ראביד משתף אתכם עם רשמיו ממאמר של טריס לאמלי על מדידות השפעה חברתית

חדש באתר

יסודות בהערכה משותפת - מדריך מעודכן

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

שילוב יכולת הערכתית בפרקטיקה הארגונית

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

מדגם השקעות חברתיות של קרן כהנוף בישראל

במשך כל שנות פעילותה בישראל תרמה קרן כהנוף כאמור יותר מ 110- מיליון דולר. מסמך זה יתאר רק מדגם מייצג
מפעילויותיה. להמשך המאמר
לרשימה המלאה

נא להשאיר פרטים