מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

ריאיון עם אביבה חיימוביץ-ויינשל ב''ממון''

11/06/2011 18:25:00
ריאיון עם אביבה חיימוביץ-ויינשל בפינה השבועית של מידות ושיתופים ב''ממון''
 
אביבה חיימוביץ-ויינשל מספרת על פעילותה הפילנתרופית בפינה השבועית בשיתוף מידות ושיתופים
 
אביבה חיימוביץ-ויינשל ובן זוגה דני הקימו בשנת 2002 את עמותת "מאסטרו" כיוזמה פרטית שמטרתה להרחיב ולהעצים את מעגל לומדי הנגינה והמוסיקה, בדגש על אוכלוסיות הפריפריה ואנשים עם צרכים מיוחדים. השניים מימנו מכיסם את הקמת העמותה, אשר אחת מפעילויותיה היא הכשרת מוזיקאים בוגרי אקדמיות כמבצעים וכמורים. בוגרי שנת ההכשרה מתחייבים לעסוק בהוראה ובפעילות חברתית תרבותית ביישובי פריפריה, במהלכם הם נהנים מתמיכה מקצועית וכלכלית.
 
הריאיון התפרסם במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות בתאריך 6.6.2011 בפינה מיוחדת שהיא פרי שיתוף פעולה בין ידיעות אחרונות, שיתופים לקידום החברה האזרחית ומידות - לקידום האפקטיביות של משקיעים חברתיים (תורמים) ועמותות.
 
למי את נוהגת לתרום?
"אינני מתייחסת לעשייה כאל תרומה, אלא כהשקעה בעתיד החברה הישראלית. העמותה המוסיקלית, שהקמתי יחד עם בן זוגי דני, פונה לבני הדור הצעיר, תוך הכרה והבנה שהחינוך הוא תהליך ארוך, שתוצאותיו יבואו לידי ביטוי תוך עשור לפחות. בילד הצעיר אנחנו רואים את לב המשפחה והקהילה. הוא יכול להיות הכוח המניע לשינוי בביתו ובסביבתו, ולכן כדאי להשקיע בו את המיטב.
בחרנו לפעול ביישובי הפריפריה כדי להגיע למספר צעירים רחב ביותר ולבצע העדפה מתקנת. מחוללי התהליך הם סגל מוסיקאים ישראלים קלאסיים, מהמובילים בארץ ובעולם, שהצטרפו עם כל הלב לעשייה. הם אלה שמטפחים את כוחות ההוראה המקומיים בתחום המוסיקה. במבנה של פירמידה, מנגנון החינוך המוסיקלי יורד מהקודקוד של המוסיקאים המקצועיים, ומפעפע את איכויותיו לכמה שיותר צעירים ותושבים.
מרכז הפעילות שלנו נמצא בדימונה, ואליו מתנקזת העשייה המוסיקלית מכל יישובי הדרום. במקביל, אנחנו מקיימים אחת לשנה את פסטיבל מאסטרו בעין הוד, שיוצא מחר לדרך. בפסטיבל לוקחים חלק מוסיקאים מהשורה הראשונה, כאשר הרווחים מהמופעים מאפשרים לנו להמשיך בעבודת העמותה."
 
איך מתחולל השינוי?
"הנתרם הראשון הוא הילד, שעובר תהליך אישי ופנימי. הילד מתנסה בתגבור לימודי נגינה ללא עלות, ונחשף לסטנדרטים ברמה בינלאומית. בשלב הבא הוא הופך למתווך תרבות בקרב משפחתו, שכניו, חבריו, בני כיתתו וכן הלאה. זה השלב שבו השינוי הפנימי מוקרן את הסביבה. בשלב הזה הילד מתנסה בעבודת צוות בהרכב נגינה, יוצא לביקורים באירועי תרבות ובקונצרטים, ובהמשך – כך אנו מקווים – אורח החיים שלו יהיה משולב בפעילות יצירתית. אנחנו רואים כיצד ילדים רבים, שקודם בקושי תיקשרו עם הסביבה, קיבלו ביטחון בעקבות לימודיהם והפכו למובילים בחברה. חלקם מנגנים היום בתזמורת צה"ל. שינוי דומה חל גם בקרב המורים. כמי שנמצאים בפריפריה המבודדת מבחינה מוסיקלית, אנחנו משתדלים לתגמל אותם בהשתלמויות ובמלגות ולזכות אותם בהכרה ובהערכה."
 
האם יש הבדל בין החלטותייך העסקיות לעומת ההחלטה לגבי תרומתך האישית?
"בעלי דני ואנוכי, מייסדי העמותה, לא בוחנים את העשייה שלנו בשפה עסקית. בעבר עבדתי בטכניון בהוראת מדעים, ודני מהנדס כימיה במקצועו. התרומה האישית שלנו לא נובעת מרווחים עסקיים או משפחתיים, אלא מהחלטה מודעת להעמיד את כל רכושנו הפרטי לטובת עשייה למען החברה. עם זאת, גם בניהול עמותה יש הכרח לחשיבה כלכלית וליצירת שיתופי פעולה עם קרנות ותורמים נוספים. "
 
האם אתם מעודדים את ילדיכם לתרום ולהיות פעילים חברתיים?
"דווקא לאור ההתנסות שלי, שאינה רואה מטרה בצבירת ממון, אני מביעה בפני ילדיי עמדה שונה: אל תהססו לחשוב על ממון, ורק אחר כך תנו לאחרים במינון נכון, ולא בנתינה טוטאלית."
 
ונסיים בנתינה. מהי עצתך למשקיעים חברתיים בתחילת דרכם?
"צאו לדרך רק עם ביטחונות כלכליים, המהווים גם ביטוי לתמיכה רעיונית. הישירו מבט אל השותפים לדרך, וראו אם הם אכן שותפים גם לרעיון. אם הם רואים בו פלטפורמה לקידום אישי, אל תהססו להיפרד מהם. ראו בחשיפה ברכה ולא פרסום."
 
ריאיון עם אביבה חיימוביץ-ויינשל ב''ממון''

חדש באתר

יסודות בהערכה משותפת - מדריך מעודכן

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

שילוב יכולת הערכתית בפרקטיקה הארגונית

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

מדגם השקעות חברתיות של קרן כהנוף בישראל

במשך כל שנות פעילותה בישראל תרמה קרן כהנוף כאמור יותר מ 110- מיליון דולר. מסמך זה יתאר רק מדגם מייצג
מפעילויותיה. להמשך המאמר
לרשימה המלאה

נא להשאיר פרטים