מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

ריאיון עם ינקי מרגלית בפינה השבועית של מידות ושיתופים ב''ממון''

19/05/2011 10:57:00
 
ינקי מרגלית, מייסד חברת התוכנה אלדין, מספר בריאיון לממון על העמותות והפרויקטים שבהם הוא תומך - לתת, חינוך לפסגות, אדמה ועוד. מרגלית מספר על הקשר האישי עם היזמים שמאחורי העמותות האלה ומציע ליזמים חברתיים: תרמו למקום שבו אתם מוכנים להתנדב.
הריאיון התפרסם במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות בתאריך 16.5.2011 בפינה מיוחדת שהיא פרי שיתוף פעולה בין ידיעות אחרונות, שיתופים לקידום החברה האזרחית ומידות - לקידום האפקטיביות של משקיעים חברתיים (תורמים) ועמותות.
 
למי אתה נוהג לתרום?
"התרומות שלי הן יזמיות באופיין. אני מתחבר ליזם שחולם לשנות את העולם בלהט, תמימות ורצון עז. פחות מתחבר לארגונים גדולים. אני מאמין שהתרומה הכספית חשובה, אבל יזמים חברתיים אמיתיים זקוקים לקשר אמיתי. אני תורם לאסף, עמי, ניר, שולה, ז'יל ואנשים טובים אחרים. עמי השקיע את כל כספו האישי בבניית ארגון המחבר בין מתנדבים, עמותות ורעיונות, והקים את IDEALIST. לפני כ-20 שנה הוא נכנס למשרד הקטן שלי ברחוב פרישמן בתל אביב וביקש להשתמש במדפסת על מנת להדפיס את הספר שלו. היום, עשרות אלפי עמותות ברחבי העולם נעזרות ב-IDEALIST.
ז'יל הקים את ארגון לתת. הוא עלה לארץ מצרפת בשנות העשרים שלו, חסר קשרים ואמצעים, עם רעיון להקים ארגון הומניטרי. ממנו למדתי מהי הומניטריות ואני תורם לו כמיטב יכולתי. עשרות אלפי משפחות בישראל זוכות למינימום קיומי הכרחי בזכות ארגון לתת.
להקת הריקוד של ניר וליאת בן גל, אדמה, זכתה להצלחה מרשימה בכל העולם. לפני כמה שנים החליטו ניר וליאת לחיות וליצור במצפה רמון. ההאנגר המפורסם שלהם מארח עשרות אלפי חובבי מחול, תנועה ורוחניות. לניר יש חלום חדש: להקים מרכז תנועה ומחול בלב המדבר, שיארח רקדנים, מבקרים, תלמידים ותיירים.
אסף הוא האיש הכי צנוע שפגשתי מעודי. יחד עם ענת וכמה חברים טובים הקים את MEET, ארגון שבו מלמדים בני נוער מחשבים. הם גייסו מתנדבים מאוניברסיטת MIT שבאים לארץ כל שנה ומלמדים קבוצה של בני נוער ישראלים ופלסטינים תכנות ומחשבים. אני לא מכיר אף פרויקט 'דו-קיום' שהביא כל כך הרבה תוצאות כמו MEET. אסף קורא לי משקיע מספר 1.
שולה יכלה לבחור כל דבר שתרצה לעשות. היא גם יפה, גם חכמה וגם עשירה. בשנים האחרונות שולה עובדת קשה: היא מלקטת תרומות ובונה עוד ועוד מרכזים של חינוך לפסגות. אלפי ילדים לומדים בהם, מתפתחים והופכים לאזרחים משכילים ובעלי יכולת."
 
איזה שינוי אתה מאמין שהתרומות האלה מחוללות?
"כל העמותות האלה מחוללות שינוי, ועוד איזה. יש פער גדול מדי בין האנשים ובין הממשל, והאחריות שלנו לחברה לא יכולה להיעצר באמירה 'תרמתי למס הכנסה'".
 
האם אתה מקבל דיווח על תוצאות תרומתך?
"אני לא מצפה לדיווחים. אני מצפה לשותפות, לחשיבה משותפת, לחלוקת הנטל במידת האפשר."
 
האם אתה מעודד את ילדיך לתרום ולהיות פעילים חברתיים?
"כשהילדים שלי היו קטנים היה לי חשוב לשתף אותם בעשייה. לחלק מזון בלתת או לתרום חלק מהמתנות שלהם. היום הם חכמים מדי למניפולציות שלי. נשאר לי רק לקוות לטוב, ולהחזיק אצבעות שלא יקרה שום דבר מסוכן בזמן שהבן שלי במשמרת התנדבותית במד"א."
 
האם שאבת השראה מדמות פילנתרופית כלשהי?
"מוחמד יונס, ביל גייטס ועמי דר מאידיאליסט הם ההשראה שלי. מוחמד בשל העסקים החברתיים, עמי על המצפון וביל בשל ההחלטה להוריש את רוב הונו למטרות חברתיות."
 
מהי עצתך למשקיעים חברתיים בתחילת דרכם?
"לתרום היכן שהכסף שלכם שווה יותר. תרמו היכן שאתם מוכנים להתנדב. תרמו זמן ולא רק כסף. עבדו קשה והרוויחו הרבה כסף כדי שתוכלו לתרום יותר. העיקרון שלי, שעוזר לי לישון טוב יותר בלילה: לוודא כל יום שאני מוציא על אחרים יותר ממה שאני מוציא על עצמי ועל המשפחה שלי."
ריאיון עם ינקי מרגלית בפינה השבועית של מידות ושיתופים ב''ממון''
ינקי מרגלית מספר על פעילותו הפילנתרופית בפינה השבועית בשיתוף מידות ושיתופים

חדש באתר

יסודות בהערכה משותפת - מדריך מעודכן

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

שילוב יכולת הערכתית בפרקטיקה הארגונית

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

מדגם השקעות חברתיות של קרן כהנוף בישראל

במשך כל שנות פעילותה בישראל תרמה קרן כהנוף כאמור יותר מ 110- מיליון דולר. מסמך זה יתאר רק מדגם מייצג
מפעילויותיה. להמשך המאמר
לרשימה המלאה

נא להשאיר פרטים