מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

תרומה לבניית ארמון

תרומה לבניית ארמון / דובי ארבל
 
"מה? תקנו שטיח אדום יקר בכספי התרומות שלי? וגם כריות נוי? השתגעתם?" - כך הגיב תורם כשנאמר לו למה מייעדים את תרומתו ל"שנטי במדבר" - בית מחסה וטיפול לנערות ולנערים, שעברו התעללות או הזנחה ואין להם לאן ללכת.
 
המיתוס הרווח בתחום המגזר השלישי הוא כי עמותות חייבות להתנהל בקמצנות. אלא שלעתים חסכנות היתר שהתורמים דורשים מעמותות, עלולה להרחיקן מאפקטיביות ומהשגת תוצאות. מקרה שנטי במדבר הוא דוגמה לכך. מריומה בן יוסף פועלת למען נוער במצוקה זה כמה עשורים. ב-1984 היא הקימה את בית השנטי בתל אביב, שבו טיפלה במשך השנים במאות בני נוער שהיו נתונים בסכנה מיידית של הידרדרות לאלימות, ניצול מיני ועבריינות. כדי לתת מענה גם לבני נוער בסיכון באזור הדרום, יזמה בן יוסף את הקמת שנטי במדבר, שהחל לפעול לפני כשנתיים.
 
מריומה מאמינה כי מי שבוחר לבוא לבית השנטי במקום לבחור בשוטטות, בסמים ובאלימות - בוחר בחיים. מי שבוחר בחיים הוא בעיניה נסיך או נסיכה, ונסיכים ונסיכות צריכים לגור בארמון, פשוט כך. מסיבה זו נבנה שנטי במדבר כארמון של ממש, ודאי אם משווים אותו לבתי מחסה אחרים. אמנם בכל חדר מתגוררים חמישה נערים או נערות, אך לכל אחד יש מיטה איכותית, ארון משלו ומצעים נקיים, המטבח מתקדם ביותר והאוכל יכול להתחרות במיטב המסעדות. במתחם יש שולחן ביליארד וספרייה, האדריכלות מרהיבה ואיכות הבנייה גבוהה, כולל אריחים אמנותיים וכיורים מעוצבים.
 
כל אלה משקפים לא רק תפישה חיצונית, אלא גם תפישת עולם כלפי הנערות והנערים, שלחלקם בית המחסה הוא הדוגמה היחידה שראו עד כה לחיים מכובדים, נקיים ונעימים. כשבוחנים את שנטי במדבר, מתברר כי ההשקעה יוצאת הדופן ביצירת הארמון היא אפקטיבית במיוחד. מסתבר, כפי שחזתה בן יוסף, שנער שנכנס לשנטי במדבר עומד משתאה מול האיכות וההשקעה, ושואל: "מה, כל זה עבורי? בשבילי?".
 
מהרגע הזה חש הנער שמכבדים אותו כפי שלא כובד אולי מעולם. הוא חש מחויבות להחזיר תודה. הצורך לבעוט, למרוד ולכעוס מתעמעם, ולעתים אפילו נעלם. למעשה, הטיפול כבר הגיע למחצית הדרך לפחות מרגע שהנער או הנערה חצו את מפתן הדלת. בדרך זאת גדל הסיכוי של שנטי במדבר להציל את הנערות והנערים שמגיעים אליו. כך גדל הסיכוי שבעתיד הם ימצאו מסגרת מתאימה, יחיו חיים נורמטיביים, יהיו יצרניים, יקימו משפחה, יתרמו לקהילתם ואף ירכשו השכלה.
 
כל זה קורה דווקא בזכות ההשקעה הכספית המרובה בתשתית פיסית מרגשת. בחברה עסקית ההשקעה נמדדת לפי התוצאה - השקעה של מיליון שקל בפרסום לא נחשבת שגויה אם היא מניבה רווח של 10 מיליון שקל. ואולם גם בתחום החברתי, הפרמטר המרכזי לבחינת ההשקעה של כספי התורמים והצלחת פעילות העמותה צריך להיות ההצלחה. כלומר, ההשפעה החיובית על המוטבים. גם אם לפעמים המשמעות היא לבנות ארמון לילדים.
 
תרומה לבניית ארמון

נא להשאיר פרטים