מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

Inspiring Impact: השפעה מעוררת השראה

05/03/2013 11:09:00
שערו בנפשכם מצב דמיוני שבו ארגון חברתי פועל מזה שנים, בהצלחה מרובה לכל הדעות, אולם אין בידו ולו עדות מוכחת אחת שיש בה כדי לאשש את התחושה הרווחת.
 
האם הארגון חשוב? – ודאי, יאמרו כולם.
האם פעילותו עוזרת? – כמובן, זה ברור.
 
כיצד? כמה? באיזו מידה? האם יכול היה לנצל את משאביו בדרך אחרת ולהצליח יותר? האם יש בפעילותו כדי לעכב ואף לפגוע? האם יש ארגונים אחרים שעושים זאת טוב ממנו? האם השפיע הארגון לטובה על משתתפיו? במה בדיוק תרם לפתרון הסוגייה החברתית לשמה הוקם?
 
בעשור האחרון חלה התקדמות ניכרת בכל הקשור במדידת השפעה חברתית. עשרות גישות חדשות התפתחו ושיטות מגוונות למדידת השפעה חברתית מוצעות לכל דורש. ועם זאת, דווקא העושר והגיוון מעידים על האתגר הקיים: למרות הקונצנזוס סביב הצורך בכלי מדידה, בעלי הגישות השונות מתקשים לייצר הסכמה נרחבת סביב הדרך הנכונה בה יש למדוד תוצאות חברתיות ולהשוות בין מאמצים שונים. אין גם דרך מקובלת אחת לאיסוף הנתונים ולהצגתם, ומעל לכל חסרים כוחות שיניעו בעלי עניין – הן ארגונים חברתיים והן משקיעים חברתיים – להשקיע במדידה.
 
על כשל השוק הזה בדיוק מבקש לענות מיזם "*Inspiring Impact". המיזם מתמקד במדידת השפעה חברתית ובסיוע לבעלי העניין לממש את הפוטנציאל הטמון בכלי. מדידת השפעה חברתית מסייעת להעריך את האופן שבו פעולת הארגון משנה לטובה את חיי מוטביו. המדידה היא חלק מתהליך למידה שבו הארגון לומד מהצלחותיו ומכשלונותיו, לומד להשתפר. תוצאות המדידה מאפשרות לארגון להציג את הצלחותיו ואת תרומתו לחברה. היא מאפשרת לארגונים אחרים ללמוד מניסיונו ויותר מכך, היא מאפשרת למשקיעים לזהות ארגונים מוצלחים ולבחור אם להשקיע בהם או לעודד אחרים לאמץ את שיטתם.
 
מיזם "Inspiring Impact" החל את דרכו ביולי 2012 ביוזמה משותפת של שמונה ארגונים מרחבי בריטניה: ACF, ACEVO, Building Change Trust, Charities Evaluation Services, Evaluation Support Scotland, NCVO, NPC, ו- Substance. כוונתם הראשונית של השותפים היתה להציע תמריצים שיסייעו לבעלי העניין להתגבר על הקושי הנלווה ליישום מדידת השפעה חברתית. זהו קושי מובנה שנובע בעיקר מהיעדר משאבים – כסף, מומחיות וזמן, ומחשש טבעי מפני חשיפת התוצאות.
 
נחזור לרגע לארגון עליו סיפרנו בפתיח. אנשי "Inspiring Impact" מקווים שהארגון הזה יצטרף לתכנית שלהם ובשנת 2016 לראשיו כבר יהיה ברור מהי הדרך הטובה ביותר שבה יש להשקיע כדי להשיג את מטרתם; מהו מודל הפעולה המוכח שבו יש לנקוט; כיצד לנתח את התקדמות התכנית ומה לעשות כדי להשתפר. צוות הארגון ידע באלה כלי מדידה להשתמש ובאלה מדדים, באופן שניתן יהיה להשוות את התוצאות לאלה של ארגונים אחרים הפועלים בתחום וללמוד מה תורם להצלחה. המיזם מציע למנהיגי ארגונים חברתיים תכנית בת 3 שנים שבסופה מדידת השפעה חברתית של הארגון שלהם תהיה זולה יותר, קלה ומובנת ובעיקר שימושית ומועילה.
 
העקרונות שמציג המיזם אינם חדשים ובכל העולם מדברים על חשיבותם, אלא שלמיטב ידיעתנו זו הפעם הראשונה בה מתאגדים יחד ארגוני תשתית ומנסים לשנות באמת תפיסות רווחות מן היסוד. מנקודת מבטם של היזמים השותפים זהו סיכון לא קטן. למיזם השאפתני חמישה יעדים:
 
1. כיצד נראית מדידה של השפעה חברתית? - לפתח מדריך למדידה מוצלחת של השפעה חברתית ולסייע לארגונים להטמיע אותו, כמו גם להבין את התועלת הטמונה בכך.
2. כיצד נדע מה למדוד? - לפתח כלי לאבחון ארגוני שיקל על מנהיגי הארגון להגדיר את הסיוע לו הם זקוקים.
3. כיצד מודדים השפעה חברתית? – לפתח תשתית שתאפשר למגזר כולו למדוד השפעה חברתית, להנגיש כלי מדידה ולהפוך מסדי נתונים זמינים לעמותות.
4. כיצד נוכל להשוות וללמוד מאחרים? – לחקור שיטות של מדידה משותפת, לגלות מדדים משותפים לתחומי פעולה שונים ולאפשר לבעלי העניין לחלוק ידע וניסיון ודרכי פעולה שהצלחתם מוכחת.
5. מהו תפקידם של התורמים? – לעודד משקיעים חברתיים להטמיע חשיבה תוצאתית בשיקולי ההשקעה שלהם, להשקיע משאבים במדידה ואף למדוד את השפעתם שלהם.
 
כל אחד מהשותפים תורם למיזם את מומחיותו. כך, למשל, Substance, בעל ניסיון בסיוע לארגונים מתחום הנוער והספורט למדוד את השפעתם ואת תרומתם ליצירת ערך חברתי, אחראי על בניית התשתית הנחוצה לארגונים שיאמצו את תפיסתו של המיזם. משימתו הראשונה תהיה למיין את שלל הכלים והשיטות שעל המדף ולבחור במועילים ביותר. אחר כך יהא עליו לפתח דרך להכשיר מנהיגי ארגונים להשתמש בכלים הנבחרים.
 
המיזם עדיין צעיר, ובכל זאת כבר יש לו מה להציע, כמו גליון ובו הפניות אל 130 כלים ושיטות שהשוק מציע למדידת השפעה חברתית. אם הרעיון מעניין אתכם ואתם מעוניינים לדעת עוד, אתם מוזמנים להירשם כאן, ואם אתם מתקשים להבין כיצד בישראל לא קם מיזם דומה, לחצו כאן וספרו לנו על זה.


*ניתן לתרגם את המושג כך: "השפעה מעוררת השראה", באופן שמשקף את כוונת היזמים להעניק השראה לבעלי עניין רבים ככל האפשר ליצור מודלים חברתיים שישפיעו לטובה על החברה, אך ניתן לתרגם זאת גם כך: "מעניקים השראה ל[מדידת] השפעה חברתית", באופן שמשקף את כוונת היזמים להציע כלי שיסייע לבעלי העניין למדוד את השפעתם של ארגונים חברתיים הלכה למעשה.
 
 
 
 
Inspiring Impact: השפעה מעוררת השראה
מיזם בריטי מבקש לקדם את מדידת ההשפעה החברתית כאמצעי ייעול ושיפור לעמותות.

חדש באתר

יסודות בהערכה משותפת - מדריך מעודכן

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

שילוב יכולת הערכתית בפרקטיקה הארגונית

בהמשך להרצאתה של אניטה בייקר לנציגי עמותות שהוזמנו ע"י מידות וד"ר גילה מלך אנחנו שמחים להפיץ תרגום לחוברת בנושא הערכה שכתבה ביחד עם בת' ברונר. להמשך המאמר

מדגם השקעות חברתיות של קרן כהנוף בישראל

במשך כל שנות פעילותה בישראל תרמה קרן כהנוף כאמור יותר מ 110- מיליון דולר. מסמך זה יתאר רק מדגם מייצג
מפעילויותיה. להמשך המאמר
לרשימה המלאה

נא להשאיר פרטים