מידות מבקשת לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות, וזאת באמצעות פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ, כנסים והדרכות.
א א א

שאלות ותשובות

ש: למה לי להיכנס לתהליך של תו מידות לאפקטיביות? מה יוצא לי מזה?

ת: יש מספר סיבות וכולן טובות מאוד: הראשונה, התהליך מעודד את הארגון לשיפור עצמי. ארגונים רבים סיפרו לנו על תובנות, לקחים ומסקנות חשובות שהם למדו במסגרת התהליך, אשר גרמו להם לשפר היבטים רבים ומכוונים בהתנהלות העמותה. שנית, התהליך מספק לעמותה חוות דעת חיצונית ואובייקטיבית, על פי אמות מידה מקובלות בעולם וגנריות. שלישית, התהליך מאפשר מתן הכרה פומבית לאפקטיביות הפעילות בעמותה. עמותה שסיימה תהליך בהצלחה זוכה לדף מידע משלה באתר מידות. עמותות רבות מפרסמות את התו באתר או בדפים רשמיים אחרים. כמו כן, משקיעים חברתיים רבים מבקשים לראות עדויות לאפקטיביות העמותות הנהנות מתמיכתם.

 

ש: מהם הנושאים הנבדקים ואיך ניתנים הציונים?

ת: דירוג העמותה נקבע על פי הציונים של חמישה אשכולות: תכנון, ביצוע, למידה ומדידה, מנהיגות וכספים. משקלם של ציוני האשכולות השונים בקביעת הציון הסופי אינו זהה, מכיוון שנושאים מסוימים מנבאים טוב יותר מאחרים, לדעתנו, את אפקטיביות העמותה. כך, למשל, אנו סבורים כי לעמותה המגדירה לעצמה יעדים, מודדת את עמידתה בהם ומשתמשת בנתוני המדידה להפקת לקחים ולשיפור תהליכים - יש סיכוי גבוה יותר להיות אפקטיבית. בהתאם, אשכול למידה ומדידה קיבל את המשקל הגבוה ביותר בקביעת הדירוג הכללי.

 

ש: כמה זמן זה ייקח התהליך?

ת: משך התהליך הינו כ-3 חודשים ברוטו, אך אין זה אומר שעל העמותה להפסיק מפעילות למשך זמן זה. בממוצע, זמן הכנת החומרים לוקח כ-3-4 ימי עובדה, אשר יכולים להתפרס על פני מספר אנשים. משך הזמן תלוי גם בגורמים נוספים כמו גודל הארגון, היקף פעילותו ומידת הרצינות בה לוקחת העמותה את התהליך. לאחר העברת השאלונים והחומרים למידות, למעשה, עיקר העבודה מאחורי העמותה וכעת התהליך בידיים של מידות.

 

ש: מהי הדרך המומלצת למילוי השאלון העצמי?

ת: מילוי השאלון הינה הזדמנות לרתימת הארגון לתהליך של שיפור עצמי ולכן, הדרך המיטבית היא לערב מספר גורמים במילוי השאלון מתחומים שונים או מענפים שונים בארגון. ניתן לחלק את השאלון לפי אשכולות ולתת לכל גורם לענות על חלק אחד. כך למשל, על האשכול הפיננסי יכולים לענות מנהל החשבונות והמנכ"ל ואילו על אשכול המנהיגות – המנכ"ל והיו"ר. ניתן לקיים דיון סביב השאלות ולהגיע לממוצע של ציונים או להסכמה בעקבות לאחר דיון על הציון הסופי לכל נושא. יש לציין כי בסופו של תהליך יש להעביר למידות ציון סופי ויחיד בכל נושא (תיאוריית השינוי, תכנון לטווח ארוך וכן הלאה).

ארגונים רבים מספרים לנו על תובנות, רעיונות לשיפור ולמידה עצמית שנעשתה במהלך המענה על השאלון. ניתן להתרשם מדוגמא לכך בסיפורה של עמותת 'בית קובי' (לינק למכתב)

 

ש: לכמה זמן ניתן התו?

ת: התו ניתן לשנה עד שנתיים. לאחר מכן, במקרים מסוימים, ניתן לבצע תהליך קצר של הארכת התו לשנה נוספת. אחת לשלוש שנים, על העמותה לבצע תהליך מלא.

 

ש: אין לי שום תהליכי מדידה בעמותה. האם לא אקבל תו מידות לאפקטיביות?

ת: זו הזדמנות מצוינת עבורכם ועבור חברי העמותה לבוא ולשמוע איך מודדים ולמה זה חשוב. אנחנו מזמינים אתכם להדרכה לעמותות המעוניינות להיכנס לתהליך, להרשמה להדרכה לחץ כאן. מדידה אינה חייבת להיות תהליך ארוך ויקר, אפשר להתחיל בקטן, וחשוב תמיד לבדוק שאתם בכיוון הנכון למען השגת המטרות שהצבתם לעצמכם. אנחנו תמיד פה לזכור ולהזכיר –  “Not everything that is countable counts, and not everything that counts is countable”.

 

ש: מהי אנליזת עומק?

ת: עמותה או משקיע חברתי שרוצים לקבל ניתוח מעמיק ומקיף של היבטים שונים בפעילות העמותה, מזומנים לבדוק תהליך זה. זהו תהליך מעמיק יותר במהלכו ניתנים ציונים בכל אחד מהפרמטרים הנבדקים. בסוף התהליך  מוגש לעמותה דו"ח מסכם ובו פירוט הציונים.  הדו"ח משמש את העמותה הן ברמה הפנים ארגונית - כלי לשיפור הפעילות - והן ברמה החוץ ארגונית - מול בעלי העניין. עלות התהליך תיקבע בהתאם לגודל העמותה, למורכבות פעילותה ולהיקף המחזור הכספי שלה. לפרטים נוספים ניתן לפנות למשרדינו בטלפון 03-5373363 או למייל info@midot.org.il

 

ש: כמה יעלה לנו התהליך?

ת: עלות הדירוג מסובסדת על-ידי מידות. דמי ההשתתפות של הארגון בעלות הדירוג נקבעו בהתאם למחזור העמותה לפי הדוח המבוקר האחרון שפורסם (העלות עשויה להתעדכן מעת לעת).

להלן פירוט מדרגות התשלום:
 

מחזור העמותה (לפי דוח מבוקר אחרון)

עמותה חדשה

עמותה חוזרת

עד 500,000 ₪

3,500 ₪

3,500 ₪

500,000 ₪ עד 1,000,000 ₪ 

4,500 ₪

4,000  ₪

1,000,000 ₪ עד 3,000,000 ₪ 

5,500 ₪

4,500 ₪

3,000,000 ₪  עד 5,000,000 ₪

7,000 ₪

5,500 ₪

5,000,000 ₪  עד 10,000,000 ₪

8,500 ₪

7,000 ₪

10,000,000 ₪ - 50,000,000 ₪

10,500 ₪

8,500 ₪

מעל 50,000,000 ₪

14,000 ₪

10,500 

 


ש: התהליך הסתיים. ומה עכשיו?

ת: אנחנו לא נעלמים! אל דאגה, אתם רשומים לניוזלטר שלנו, תקבלו משם רק דברים טובים – הזמנות לימי עיון, הדרכות, כנסים ופרסומים מקצועיים. אתם מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים השונים שלנו באתר מידות ובדף הפייסבוק.
בנוסף, נשמח לשמוע מכם במהלך הדרך, לשמוע מה חדש ואף להציע ייעוץ בנושאים שונים (חלק מהשירותים כלולים בתשלום).

 

ש: האם התהליך מתאים גם לעמותות קטנות (מחזור של פחות ממיליון ש"ח)?

ת: כן. בעבר התהליך לא היה פתוח לעמותות קטנות, אך כיום כן יש אפשרות כזאת וכבר עברו אצלנו מספר עמותות בעלות מחזור פעילות קטן. אותן עמותות צריכות לעבור את כל התהליך הגנרי כפי שפורט על מנת שנוכל לעמוד מאחורי מתן התו. במידת הצורך אנו מבצעים התאמות ושינויים נדרשים בתהליך.

 

ש: מה קורה במידה ואין לי מסמכים רלוונטיים להצגה בשאלון העצמי?

ת: במידה ובאחד או יותר מהקריטריונים הנבדקים אין לכם מסמכים מגבים, יש לרשום זאת בשאלון ולפרט מדוע ניתן הציון שניתן. ציון נמוך באחד או יותר מהקריטריונים לא יכול לנבא את סיכויי ההצלחה בתהליך כולו.

 

ש: לא עברנו בהצלחה את התהליך. מה עכשיו?

ת: לא נורא! אנחנו עדיין פה בשבילכם, בואו ניפגש לשיחת סיכום ונסביר לכם במה עליכם להשתפר על מנת לקבל את התו. אתם מוזמנים לבוא במהלך השנה הקרובה ולהראות שיפור בנקודות אלו ובמידה ותעמדו בקריטריונים – תוכלו לקבל את התו, ללא עלות נוספת.

גם אם לא קיבלתם תו היום, אנחנו יודעים ובטוחים שאתם עושים עבודה חשובה ונהדרת

 

ש: אני נדרש לעבור את התהליך המלא בפעם השלישית. מה האפשרויות העומדות בפניי על מנת  להישאר בעיגול לטובה?

ת: החל מה-01.07.18 עיגול לטובה מאפשרת להרחיב את סל האפשרויות לעמותות הנדרשות לעבור את מבדק מידות המלא בפעם השלישית. במקרה זה תעמודנה לבחירתכן אחת מבין שלוש האפשרויות הבאות: 

 1. לעבור את מבדק מידות המלא ולקבל את תו מידות לאפקטיביות - מתאים לעמותות המעוניינות להישאר חברות בעיגול לטובה ולהחזיק במקביל גם תו מידות בתוקף.
 2. לעבור מבדק מקוצר ע"י צוות מידות שיאפשר לעמותה להמשיך ולהיות חברה בעיגול לטובה אך לא יקנה לה את תו מידות לאפקטיביות. במידה ובמהלך הבדיקה יעלו סוגיות ותמרורי אזהרה המחייבים בדיקה מעמיקה יותר העמותה תידרש לעבור מבדק עומק (לא נתון לבחירת העמותה אלא אם כן היא בוחרת שלא להמשיך בתהליך ולצאת מעיגול לטובה). תוקפו של אישור המבדק המקוצר יהיה לשנתיים, כאשר אחת לשש שנים תחוייב העמותה לעבור תהליך בדיקה מלא.

  להלן פירוט מדרגות התשלום עבור המבדק המקוצר של מידות (אופציה 2):
   

  מחזור העמותה (לפי דוח מבוקר אחרון)

  עמותה חוזרת בפעם השלישית

  עד 500,000 ₪

  1,500 ₪

  500,000 ₪ עד 3,000,000 ₪ 

  2,000 ₪

  3,000,000 ₪ ומעלה

  2,500 ₪

   
  למידע מלא אודות המבדק המקוצר
  יש לכתוב הודעה למייל info@midot.org.il.

 3. מבדק עומק נוסף ושונה ממבדקי מידות - יש לפנות לעיגול לטובה על מנת לקבל פרטים נוספים על אופציה זו. 
 

 

ש: יש לי שאלות נוספות. למי אוכל לפנות?

ת: יש מספר אופנים בהן תוכלו לקבל מידע נוסף ותשובות לשאלות:

ניתן לחפש תשובה הולמת בחלק זה של הסבר על התהליך וכן בחלק של 'שאלות ותשובות'.

מידות מקיימת פעם בחודש הדרכה לעמותות שמעוניינות להיכנס לתהליך. ההדרכה מתקיימת בשעות הבוקר, במשרדי מידות בתל אביב ואינה כרוכה בתשלום. ניתן להירשם לאחד מהתאריכים הקרובים בטופס זה.

במהלך הכנת החומרים, האנליסטיות של מידות זמינות לשאלות והתייעצויות וניתן ליצור עימן קשר
בטלפון 
03-5373363או במייל info@midot.org.il.

 

 

 
שאלות ותשובות

נא להשאיר פרטים